F.A.Q.


Wasze najczęstsze pytania i moje odpowiedzi dot. reportaży ślubnych

F.A.Q. Dekoracja

GDZIE FOTOGRAFUJĘ?

Mieszkam w Redzie w tzw. Małym Trójmieście Kaszubskim.

Fotografuję reportaże ślubne głównie w województwie pomorskim, w miastach takich jak Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Lębork i ich okolicach.

Natomiast od roku 2021 poszerzyłam zakres fotografowania ślubów o nowe lokalizacje Polski :)
Dojadę na Wasze piękne śluby również wszędzie w województwach: Kujawsko-Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie i oczywiście całe Pomorskie :)

JEŻELI WESELE ODBYWA SIĘ DALEKO OD TRÓJMIASTA CZY SĄ DODATKOWE KOSZTY?

Tak. Koszt dojazdu do 50 km od Redy jest w cenie. Powyżej tej odległości koszt dojazdu obliczam indywidualnie z Wami. Korzystam z kalkulatora dostępnego pod paliwo.ulewa.com. Na jego podstawie mogę Wam oszacować koszt dojazdu, ale pamiętajcie, że cena paliwa może wzrosnąć, a może też spaść :) Faktyczny koszt dojazdu obliczam dopiero w dniu zlecenia.

CZY MUSIMY SIĘ SPOTKAĆ, ŻEBY PODPISAĆ UMOWĘ?

Preferuję i wręcz namawiam zawsze na spotkanie w celu zapoznania się i osobiście porozmawiać. Poza podpisaniem umowy bardzo chcę wysłuchać Wasze życzenia oraz chciałabym opowiedzieć Wam o tym jak pracuję jako fotograf ślubny.

Fotografując Wasz fotoreportaż ślubny czujecie się swobodniej gdy nie jest to nasze pierwsze spotkanie.

Uzyskanie naturalnych kadrów oddających ulotne emocje jest o wiele łatwiejsze, kiedy czujecie się swobodni w mojej obecności. Spotkanie przed ślubem zdecydowanie w tym ułatwia.

Jednak rozumiem, że nie zawsze jest taka możliwość, dlatego wszystkie szczegóły możemy również dograć on-line.

CO W PRZYPADKU ODWOŁANIA WESELA Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH (NP. RESTRYKCJE WPROWADZONE PRZEZ RZĄD)?

Zadatek, który wpłaciliście w celu rezerwacji terminu wraca do Was. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć kolejny wspólny termin, jeśli nie - polecę Wam najlepszych fotografów jakich znam!

JAKIE SĄ CENY ZA WYKONANIE ZDJĘĆ?

Zapraszam na podstronę: OFERTA. Znajduje się na niej wyszczególniony opis pakietów i dokładna wycena bez ukrytych kosztów :)

W JAKIEJ WYSOKOŚCI JEST ZADATEK PRZY PODPISYWANIU UMOWY?

Jest to 10%. Umowa i wpłacony zadatek to gwarancja rezerwacji terminu ;)

CZY MOŻEMY NEGOCJOWAĆ CENĘ?

Kochani, wolałabym nie. Chcę być fair w stosunku do moich par, z którymi już podpisałam umowę na kwotę z oferty. Wy również możecie być pewni, że każda z moich par zapłaciła za reportaż dokładnie tyle samo. Istnieje możliwość obniżenia ceny, ale (!) tylko wtedy gdy Wy jesteście w stanie obniżyć swoje wymagania (np. co do reportażu - z 12h możemy zrobić 6h).

JAK SZYBKO NALEŻY ZAREZERWOWAĆ TERMIN?

Większość Par rezerwują terminy z ok. rocznym wyprzedzeniem. Może się oczywiście zdarzyć, że komuś coś wypadnie i musi zrezygnować, wtedy termin który Was interesuje może okazać się wolny nawet i miesiąc przed Waszym Ślubem :)

CZY DŁUGO BĘDZIEMY MUSIELI CZEKAĆ NA ZDJĘCIA?

Do maksymalnie 3 miesiące od dnia Waszego ślubu. Każdy materiał obrabiam bardzo dokładnie, dbając o każdy szczegół.

Gotowy materiał możecie otrzymać szybciej, ale jest to zależne od okresu, w którym jest Wasz ślub oraz od drukarni w przypadku zamówionej dodatkowej fotoksiążki itp.

CZY ZDJĘCIA SĄ PO OBRÓBCE?

Tak. Wszystkie zdjęcia, które otrzymacie są starannie wyselekcjonowane i poddane profesjonalnej naturalnej obróbce.

CZY JEST MOŻLIWOŚĆ OTRZYMANIA WSZYSTKICH PLIKÓW RAW?

Zdecydowanie nie! To tak jak bym oddała Wam nieskończony produkt. Żaden szanowany fotograf się na to nie zgodzi ;) Myślę, że dany pakiet ślubny posiada zadowalającą ilość profesjonalnych zdjęć :)

ILE OTRZYMUJEMY ZDJĘĆ Z DNIA ŚLUBU?

Nie ma sztywnych ram, ponieważ każdy ślub jest inny, inna jest liczba gości, ilość atrakcji, czas pracy, itp.

Umownie jest to min. 250/400/550/650 zdjęć zależnie od pakietu, ale bardzo często się zdarza, że jest ich więcej, ponieważ w tym najpiękniejszym dla Was dniu kadry sprzyjają :)

O KTÓREJ ZACZYNAM  PRACĘ, A O KTÓREJ KOŃCZĘ?

To zależy od Was i wyboru danego pakietu ślubnego. Najczęściej jest to 3/2h przed ceremonią ślubu jeśli dotyczy to momentu fotografowania Waszych przygotowań. Na spotkaniu przedślubnym dokładnie ustalamy, o której godzinie spotkamy się tego dnia. Moja praca najpóźniej kończy się tuż po Oczepinach.

CZY JEST MOŻLIWOŚĆ ABYŚ ZOSTAŁA Z NAMI DŁUŻEJ W DNIU ŚLUBU?

W trakcie dnia ślubu pracuję do oczepin maksymalnie. Jeśli jednak z jakiś powodów chcecie abym nie rozstawała się z Wami po północy to jasne, nie ma problemu.

Koszt dodatkowej nocnej godziny to 300 zł.

CZY POSIADASZ UPRAWNIENIA DO ROBIENIA ZDJĘĆ W KOŚCIELE?

Tak. Posiadam ukończony kurs liturgiczny oraz odpowiednie upoważnienia/legitymacje to potwierdzające. 

CZY PODCZAS WESELA MUSIMY ZAPEWNIĆ POSIŁEK I MIEJSCE SPOCZYNKU?

Będzie mi niezmiernie miło :)

CZY MOŻNA WYKONAĆ SESJĘ PLENEROWĄ W DNIU ŚLUBU?

Tak oczywiście. Trzeba tylko pamiętać aby wykonać plener w dniu ślubu musicie mieć na to chwilę (od 15-20 minut min.) oraz miejsce i pogodę. Pamiętajmy, że zawsze opcjonalnie zostaje nam plener w innym dniu :)

CZY PODCZAS REPORTAŻU SĄ WYKONYWANE ZDJĘCIA GRUPOWE?

Oczywiście, że tak! Oczywiście tylko i wyłącznie w przypadku gdy sobie tego życzycie i wcześniej przed ślubem to ustalimy. Zazwyczaj wykonuję takie grupowe i indywidualne zdjęcia z gośćmi tzw. grupówki po pierwszym bloku muzycznym.

NIE POTRAFIMY POZOWAĆ. CZY TO BĘDZIE DLA CIEBIE PROBLEM?

,,Ale my nie umiemy pozować”, to zdanie, którym zaczyna się większość moich sesji plenerowych i zawsze wróży coś pięknego. Bo przecież cała tajemnica tkwi w tym, by bez udawania i przybierania wymuszonych poz, otworzyć się na tyle, by pokazać siebie, takimi jakimi jesteście - w tej radości, więzi, emocjach towarzyszących Wam przed, podczas i po ślubie :) Nie ma lepszej recepty na udany, prawdziwy kadr niż bycie sobą :) 

CHCIELIBYŚMY ZACHOWAĆ PRYWATNOŚĆ NASZYCH ZDJĘĆ – CZY JEST TO MOŻLIWE?

Staram się pokazywać jak najwięcej reportaży ślubnych i sesji fotograficznych na blogu w celu promowania mojej fotografii w sieci. To właśnie dzięki temu trafiliście tutaj :) Jeśli jednak chcielibyście zachować anonimowość to po prostu dajcie mi o tym znać wcześniej :-)

ILE CZASU PODCZAS WESELA POWINNIŚMY ZAREZERWOWAĆ NA ZDJĘCIA Z NAJBLIŻSZYMI?

Zdjęcia z najbliższymi zajmują w dniu ślubu z reguły 10-15 minut. Wszystko zależy od ilości osób, z którymi chcecie mieć takie pamiątkowe ujęcia.

Przy podpisaniu umowy wypełniacie również kwestionariusz ślubny, która zawiera m.in. pytanie o takich zdjęciach. Wtedy wiem jakie są Wasze oczekiwania i jednocześnie w dniu Waszego ślubu jestem na taki moment przygotowana :)

ILE CZASU TRWA SESJA FOTOGRAFICZNA?

Czas trwania sesji może być różny. Wszystko zależy czy jest to sesja ślubna w dniu ślubu czy nie. Jeśli jest to sesja ślubna w innym dniu to trwa ona około 1,5-3 godziny. Natomiast sesja w dniu ślubu to max.15/20 minut ponieważ jesteśmy wtedy ograniczeni czasowo i logistycznie.

Pora rozpoczęcia sesji ślubnej to 1h po wschodzie lub przed zachodem słońca. Mamy wtedy najpiękniejsze światło :-)

CZY WRĘCZASZ RÓWNIEŻ ZDJĘCIA CZARNO-BIAŁE?

Przewaga zdjęć jakie otrzymacie są w kolorze, ponieważ to właśnie na te piękne kolory stawiam bardzo dużą wage! Jednak jeśli widzę, że dany kadr oddaje niepowtarzalny klimat w b&w to wtedy jak najbardziej, ale zawsze są dla Was dwie wersje; kolor oraz czerń-biel :)

CO W RAZIE AWARII SPRZĘTU?

Mam zawsze przy sobie aparat zapasowy, a zdjęcia zapisywane są na dwóch kartach jednocześnie, żeby zabezpieczyć się przed awarią karty pamięci. Używam niezawodne, profesjonalne karty pamięci o szybkim zapisie SanDisk Extreme Pro i Nikon XQD.

CO JEŚLI W DNIU SESJI BĘDZIE PADAŁ DESZCZ?

Jeśli zaplanujemy sesje w plenerze, a od rana będzie padał ulewny deszcz, najlepiej będzie przełożyć ją na inny termin. Natomiast przelotne opady możemy wykorzystać twórczo :) Nie potrzebujemy słońca, żeby zdjęcia wyszły piękne - wręcz przeciwnie - często pochmurny dzień gwarantuje nam dużo piękniejsze, nastrojowe światło i przyjemniejsze warunki techniczne do fotografowania.

JAKI JEST TWÓJ STYL PRACY, CZY BĘDZIEMY MUSIELI POZOWAĆ?

Unikam niepotrzebnych rekwizytów, sztucznych póz. Skupiam się na Was, Waszej relacji i więzi. Próbuję uchwycić te wyjątkowe, ulotne momenty, których wspomnienie będzie zawsze budzić uśmiech. Oczywiście, że daję Wam wskazówki, prowokuję pewne sytuacje, ale przeważnie jestem obserwatorem i starać się nie narzucać. Najważniejsze abyście czuli się swobodnie i nie byli skrępowani :)

JAK WYBRAĆ MIEJSCE DO SESJI?

Wszystko zależy od tego jakie są Wasze upodobania i jaki macie pomysł na sesję. Wspaniale, jeśli umówimy się w miejscu, które ma dla Was sentymentalne znaczenie. Mamy wtedy możliwość pokazania Was i Waszej osobowości, co z pewnością przełoży się na autentyczność fotografii. Jeśli nie macie pomysłu na konkretne miejsce, napiszcie mi o swoich planach i wyobrażeniach z pewnością wam pomogę z wyborem. Znam dużo urokliwych, ciekawych miejscówek na Pomorzu :)

MAMY POMYSŁ NA SESJĘ ZDJĘCIOWĄ W CIEKAWYM MIEJSCU, ALE WIĄŻE SIĘ TO Z WYJAZDEM. CZY REALIZUJESZ TAKIE SESJE? JAKI TO BYŁBY KOSZT?

Bardzo chętnie pojadę z Wami w wymarzone miejsce, nawet to najbardziej odległe! Koszt takiej sesji wyjazdowej zwykle ustalane jest indywidualnie. Konieczne jest zapewnienie noclegu i dojazdu!

JAK WYGLĄDA GOTOWY PRODUKT?

Otrzymujecie ode mnie zdjęcia na pendrive oraz w formie odbitek - zapakowane w piękne pudełko. Do tego do Waszej dyspozycji jest galeria online na hasło ważna przez 3 miesiące.

CZY JEST MOŻLIWOŚĆ SESJI W PLENERZE W INNYM DNIU W PRZYPADKU ŚLUBU POZA WOJ.POMORSKIM?

Tak! W przypadku sesji narzeczeńskiej i pleneru ślubnego dla miejsc poza województwem pomorskim, gdy mają się one odbyć w dniu innym niż dzień Waszego ślubu to koszt ewentualnego dojazdu uzgadniam indywidualnie z Wami :) Na obszarze Pomorza sesje te są w cenie pakietów do 50 km od Redy k. Gdyni.

CZY PORADZISZ SOBIE NA CIEMNEJ SALI WESELNEJ LUB W CIEMNYM POMIESZCZENIU W DOMU?

Poradzę sobie w każdych warunkach oświetleniowych. Moje aparaty pozwalają mi pracować w trudnych warunkach zastanych. Fotografuję również ze światłem błyskowym już na weselu. Mam ze sobą ok. 4 lamp reporterskich, które rozmieszczam na body oraz na sali. Lampy stoją w rogach sali, tak by nie rzucały się w oczy, ale doświetliły scenę.

CZY RETUSZUJESZ ZDJĘCIA?

Retuszuję każde zdjęcie jeśli zachodzi taka potrzeba! Staram się, aby moje zdjęcia były jak najbardziej naturalne, ale rozumiem to, że drobne niedoskonałości, czy siniaki potrafią pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego drobne mankamenty usuwam. Jedyne czego nie robię to zmiana kształtu twarzy, czy ciała i mocno ingerujący retusz. Możecie być pewni, że poznacie siebie i swoich bliskich na zdjęciach!

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. OK